Štrekna bus v sezoni 2025 vozi vsak dan v juliju in avgustu, septembra pa vsak vikend.

Štrekna bus v sezoni 2025 vozi vsak dan v juliju in avgustu, septembra pa vsak vikend.
Štrekna bus v sezoni 2025 vozi vsak dan v juliju in avgustu, septembra pa vsak vikend.
Štrekna Ena najbolje urejenih kolesarskih poti!

Štrekna:
Po starih tirih v nova
kolesarska doživetja!

Štrekna je slikovita kolesarska pot v dolžini 35 km, speljana po opuščeni trasi nekdanje železniške proge (»štreki«), ki je povezovala Velenje z Dravogradom.

35 km čiste
uživancije

Odmaknjena od prometa
in popolnoma asfaltirana

Brezplačen prevoz koles
ob celotni trasi

Primerna za družine
in ljubitelje narave

O Štrekni

Štrekna je slikovita kolesarska pot v dolžini 35 km, speljana po opuščeni trasi nekdanje železniške proge (»štreki«), ki je povezovala Velenje z Dravogradom. Gre za eno infrastrukturno najbolje urejenih tovrstnih kolesarskih poti v Sloveniji s čudovito panoramo Pohorja in Uršlje gore ter doživetjem ob vožnji skozi sotesko Huda luknja.

Zakaj na Štrekno?

info Štrekna višinska razlika

V celotni dolžini 35 kilometrov med Velenjem in Dravogradom je asfaltirana, enotno označena ter ločena od prometa. Ob poti so kolesarjem in uporabnikom na voljo številna postajališča z vso opremo. Z blagim in enakomernim naklonom je pot še posebej primerna za družine in starejše. V Velenju se pot začne na 411 metrov nadmorske višine, v Mislinji na najvišji točki doseže kar 590 metrov, nakar se polagoma spušča do Dravograda vse do 341 metrov.

Zemljevid trase Štrekna Kolesarska pot

Štrekna bus

Brezplačen prevoz koles vam omogoča ŠTREKNA BUS. Vozi vsak dan od 1. 7. do 31. 8. 2025 ter ob sobotah in nedeljah med 6. in 28. 9. 2025. Najdete ga na relaciji med Velenjem in Dravogradom, celo vse do kopalnega jezera v Labotu (Lavamünd) na avstrijski strani.

30
sedežev

Prikolica za
16 koles

Brezplačen
prevoz koles

Ob poti

Energijo naj poganjajo domače jedi in lokalne posebnosti destinacije Koroška ter Šaleške doline. Doživetje naj polepša gostoljubje domačinov. Spoznajte ponudbo gostišč, namestitev in doživetij ob poti. Ob Štrekni vam nikoli ne bo dolgčas!

Ponudba ob poti

Raziščite Koroško, zakladnico presenečenj in Šaleško – dolino mnogih doživetij!

Spoznaj ponudbo

Pogosto zastavljena vprašanja

Kje lahko najdem vozni red za Štrekna bus?

Vozni red za Štrekna bus je objavljen na spletni strani www.strekna.si – kliknete na oranžen gumb »Štrekna bus«. Vozni redi so nameščeni tudi v fizični obliki na vseh avtobusnih postajah in postajališčih, kjer je to mogoče. Na spletni strani je dostopna tudi povezava do voznega reda za kolesarski avtobus, ki omogoča prestop v Labotu (Lavamünd, AT) in vožnjo proti Volšperku (Wolfsberg, AT).

Koliko stane vozovnica in kje jo lahko kupim?

Štrekna bus je del javnega medkrajevnega avtobusnega prometa, zato veljajo enotne cene vozovnic, ki jih lahko najdete na spletni strani izvajalca prevozov podjetja Nomago: https://www.nomago.si/vozovnice. V okviru subvencioniranih cen vozovnic ob vikendih enkratna vozovnica za vse relacije stane 1,30 €. Prevoz koles je tudi letos brezplačen. Vozovnice je mogoče kupiti neposredno na avtobusu, na avtobusnih postajah v Velenju in Slovenj Gradcu ter preko spleta na povezavi izvajalca prevozov.

Ali so možne rezervacije?

Sistem javnega avtobusnega potniškega prometa žal ne omogoča rezervacij.

Kaj storiti, če avtobus zamuja?

Svetujemo, da najprej preverite objave na družbenih omrežjih ali spletni strani Štrekna, kjer so objavljena obvestila o morebitnih izpadih voženj. V običajnih okoliščinah avtobus vozi po ustaljenem voznem redu, vendar so zaradi razmer na cestah možne manjše zamude. Priporočamo, da ste na postajališču vsaj 15 minut pred predvidenim odhodom, saj je treba upoštevati čas za nalaganje in razlaganje koles.

Ali se lahko s Štrekna busom peljem tudi brez kolesa?

Štrekna bus je na voljo vsem uporabnikom, tudi tistim brez kolesa.

Kje lahko parkiram ob poti?

Kolesarska pot Štrekna večinoma poteka ločeno od glavne ceste, vendar je parkiranje mogoče v bližini vseh postaj in postajališč, kjer je omogočeno nalaganje koles. Večja parkirišča in parkirne hiše so prikazane na zemljevidu na spletni strani.

Na katerih postajah/postajališčih je mogoče naložiti kolo?

Iz varnostnih razlogov je nalaganje koles predvideno in priporočeno na naslednjih postajah in postajališčih:

  • Velenjsko jezero (postajališče Novi jašek)
  • AP Velenje
  • Gornji Dolič
  • Mislinja
  • Slovenj Gradec
  • Otiški Vrh
  • Begant
  • Dravograd
  • Labot – jezero (Lavamünd Badesee)

Na postajališčih Gornji Dolič in Begant je nalaganje koles možno le na postajališču pred gostilno (na desni strani v smeri proti Slovenj Gradcu).

Ali je moje kolo mogoče naložiti na kolesarsko prikolico?

Na prikolico je možno naložiti tako navadna kot električna kolesa.

Ali potekajo kakšna dela na trasi?

Za aktualne informacije spremljajte objave na družbenih omrežjih.

Ali je možno najeti kolo?

Kolesa lahko najamete na več lokacijah vzdolž trase. Priporočamo predhodno rezervacijo. Lokacije in kontakti so objavljeni na spletni strani. Štrekna bus ne ponuja izposoje koles, temveč zgolj prevoz.

Kaj storiti na odsekih brez kolesarske poti?

Na začasnem mostu v Šentjanžu, ki je bil postavljen po poplavah, poteka kolesarski promet po vozišču. Bodite posebej previdni. Previdnost svetujemo tudi pri vožnji skozi krožišče in preko Kovtrovega mostu v Dravogradu.

Kaj moram vedeti o prečkanju meje med Slovenijo in Avstrijo?

Za kolesarjenje ali vožnjo preko državne meje morate imeti s sabo veljaven osebni dokument. Spremljajte aktualna navodila na spletni strani Vlade RS. Štrekna bus trenutno vozi vse do Labota (Lavamünd) v Avstriji.

Ali morajo biti kolesa opremljena z lučmi?

Kolesa morajo biti opremljena v skladu s predpisi Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa. Več informacij najdete na spletni strani Varno kolo – https://www.avp-rs.si/preventiva/preventivne-akcije/varnost-kolesarjev/varno-kolo/

Kje lahko najdem traso Štrekne?

Kolesarska pot je prikazana na zemljevidu na uvodni strani spletne strani, kjer lahko raziskujete tudi okolico in ponudnike ob poti. Na voljo je tudi GPX zapis poteka trase, ki ga lahko prenesete tukaj:

   Prenesi .gpx datoteko

Kaj če se mi kolo pokvari?

V bližini trase je več kolesarskih servisov, prikazanih na zemljevidu spletne strani. Na določenih lokacijah so tudi servisna stojala z osnovnimi pripomočki za lažja popravila.

Načrtujem večdnevno kolesarjenje – kje lahko prespim?

Priporočila za namestitve in dodatna doživetja so objavljena na zemljevidu spletne strani ali na podstrani »Ponudniki«.

Partnerji

V letu 2025 se storitev Štrekna bus nadgrajuje v smislu pilotne aktivnosti projekta TRANS-BORDERS+, ki je del programa Interreg Srednja Evropa. Po zaznanih težavah z izvajanjem v preteklih letih projektna platforma ponuja priložnost za nadgradnjo v skladu s sodobnimi standardi in primernejšim obsegom izvajanja. Z več obratovalnimi dni in ustreznejšim načinom prevoza koles bo ta priljubljena čezmejna storitev lahko ponudila boljšo (čezmejno) uporabniško izkušnjo, sledila povečanemu povpraševanju ter s tem odgovorila na novo realnost kolesarske poti Štrekna in regije, ki jo letno obišče preko 100.000 kolesarjev. Nadgradnja je rezultat dobrega sodelovanja številnih deležnikov: RRA Koroška, VKG (AT), ATE (AT) kot projektnih partnerjev, Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, Ministrstva za infrastrukutro, Občine Dravograd, Občine Mislinja, MO Slovenj Gradec in MO Velenje. Izvajalec prevozov je podjetje Nomago d.o.o.

V razširjenem partnerstvu želimo nadgraditi uspešno zgodbo prvotnega projekta TRANS-BORDERS in nadaljevati s prizadevanji za izboljšanje čezmejnega javnega potniškega prometa med večmodalnimi vozlišči na čezmejnem območju Slovenija-Avstrija. Pri tem bodo ob načrtovanih nadgradnjah storitev prevoza v okviru JPP pilotno uporabljeni in preizkušeni tudi novi odprtokodni digitalni informacijski sistemi, razviti tekom projekta. V projektu so moči združili partnerji iz dveh obmejnih regij, ki si prizadevajo za boljšo povezanost obmejnih regij: ena povezuje Nemčijo, Češko in Poljsko, druga pa Avstrijo, Slovenijo in Italijo.